top of page
Las

Drewno

Materiał najbardziej naturalny, oczywisty, przyjazny w odbiorze, po prostu swojski. Większość z nas myśląc o elementach architektury ogrodowej podświadomie widzi mieniący się w słońcu drewniany taras, dzieci radośnie wdrapujące się na domek na słupkach i wyglądające zza drewnianych okiennic. Przez wieki drewno było podstawowym surowcem konstrukcyjnym, ale i było i ciągle jest też używane jako materiał dekoracyjny. Mnogość zastosowań sprawia, że jest materiałe
m uniwersalnym, przyjemnym w obróbce i ciągle jeszcze relatywnie tanim. Ilość dostępnych na rynku gatunków gwarantuje, że będziemy w stanie znaleźć zarówno kolor jak i strukturę materiał, który będzie idealnie pasował do wizji naszego ogrodu.  

W naszych realizacjach używamy różnych gatunków drewna - od świerku do konstrukcji placów zabaw i pergoli poprzez modrzew syberyjski, aż po drewno egzotyczne, które jest idealnym rozwiązaniem jako wytrzymałe pokrycie tarasu dobrze znoszące nasz kapryśny klimat. 


Poniżej znajdziecie kilka informacji oraz wskazówek odnośnie tego jak dbać o drewno, w jaki sposób pracuje, i co może się z nim wydarzyć podczas użytkowania. 

Żywica

Proces żywiczenia drewna iglastego jest naturalny i nie należy się go obawiać. Pod wpływem temperatury, wilgotności i czynników mechanicznych z drewna mogą wydzielać się krople żywicy. Można ją usunąć mechanicznie po wyschnięciu lub zmyć mało inwazyjnymi środkami takimi jak benzyna ekstrakcyjna lub lekki rozpuszczalnik. 

usuwanie-zywicy.jpg

Impregnacja drewna

Bardzo ważnym procesem podczas przygotowania drewna do montażu jest impregnacja antygrzybiczna i antypleśniowa. Stosujemy profesjonalne preparaty na bazie wody, którymi nasączamy deski jeszcze przed koloryzacją. Ta warstwa pozwoli być spokojnym o trwałość i odporność materiału.

JEDYNKA Impregnacja drewna (2).jpg

Pękanie 

Pękanie drewna to chyba najczęstszy powód obaw i telefonów z zapytaniem co dalej. Otóż, nic! Drewno jako materiał naturalny, pracuje poprzez kurczenie i rozciąganie się włókien chłonących i oddających wilgoć. Oczywistym procesem jest "praca" drewna co nierzadko powoduje pęknięcia zazwyczaj wzdłużne. Przy konstrukcjach takich jak place zabaw czy nawet dachy domów zakłada się że jeśli pęknięcie nie przekracza 1/3 długości i grubości przekroju drewna to nie wpływa na właściwości konstrukcyjne. Dlatego nawet jeśli pojawią się szpary powodujące niepokój to tak po prostu musi być. 

W przypadku tarasów dochodzi sprawa wizualna dlatego zawsze staramy się dobierać deski tak żeby tych pęknięć było jak najmniej, a te które występują kładziemy w miejscach jak najmniej widocznych i reprezntacyjnych. 

jak-zapobiegac-pekniecia-drewna.jpg

Sęki

Sęki w drewnie występują w miejscu w którym z rdzenia pnia wyrastała gałąź. Występują w każdym drzewie i jedynym sposobem na ich uniknięcie jest kupno drewna  w klasie premium. Podział klasowy desek determinuje ilość dopuszczalnych "wad" materiałowych takich jak pęknięcia wzdłużne, odbarwienia czy właśnie sęki. 

Wg nas taras z sękami, odpowiednio zaolejowany pokazuje całe piękno tego materiału i tworzy bardzo ciepły i przytulny klimat. 

kadr_modrzew.jpg

Olejowanie

Ostatnim etapem obróbki przed montażem jest olejowanie desek w wybrany kolor. Gama kolorów jest praktycznie nieskończona więc dobranie odpowiedniego  odcienia z próbnika nie będzie problemem nawet dla najbardziej wymagających. Używamy olejów fińskiej marki Tikkurila która od prawie 150 lat z powodzeniem zabezpiecza i impregnuje domy w surowym północnym klimacie skandynawii. 

dlh-przygotowanie-tarasu-do-sezonu-4.jpeg

Matowienie

Każdy taras drewniany po wpływem promieni UV będzie ulegał procesowi matowienia. Z czasem stanie się szary i błyszczący. Jedynym sposobem na zapobiegnięcie tym zmianom jest regularna konserwacja drewna. Co najmniej raz, a najlepiej przed i po sezonie ogrodowym należy taras dokładnie umyć, a potem zaolejować warstwą oleju użytego na pierwszym montażu. 

Istnieją środki chemiczne, które pozwalają długo nie konserwowany taras odświeżyć, ale wiąże się to z większym nakładem pracy i kosztem niż coroczna pielęgnacja. 

JAF_Akcja_renowacja -2-.jpg
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page